|
A kutya származása
"A kutya az istenek találmánya" - állította a görög Xenophón. Az ókor egyik legnagyobb történészének azonban nem volt igaza: a kutya nem az istenek, hanem az ember találmánya. Annak sem akármilyen, hiszen az állatok háziasítása - a domesztikáció - az emberiség történetének forradalmi jelentőségű eseménye volt. Abban a folyamatban, amely nem csupán a létbizonytalanságot szüntette meg, hanem a környezet tudatos formálásának kezdetét is jelentette - a kutya háziasítása az egyik első lépésnek számított.
![](http://www.hatterkepek.hu/hatterkepek/images300/Allatok/Farkasok/Farkasok007.jpg)
Az ember és a kutya kapcsolatköre igen széles: négylábú barátunk a gyrekek megbízható játszótársa, a magányos embernek sokszor egyetlen barátja, gyakran a vakok támasza, házak-udvaok őrzője, a vadász "jobb keze" a zsákmány felkutatásában és elhozásában, kiszimatolja a kábítószert ott, ahol az ember tehetetlen, és megállja a helyét a cirkusz porondján is. A kutyák képessége igen sokoldalú, de mint egyed, többnyire mindegyik csupán egyetlen mesterség "szakembere", egy-egy feladatkör elvégzésére alkalmas, arra specializálódott, s kiváló teljesítményére az emberrel való évezredes együttműködés tette képessé.
![](http://www.hatterkepek.hu/hatterkepek/images300/Allatok/Farkasok/Farkasok006.jpg)
Az ember ősei vadállatok közvetlen közelében éltek, amelyek hústáplálékul szolgáltak számukra. Később, amikro egyes helyeken az éghajlati viszonyok kedvezőtlenül alakultak, az emberek száma pedig ugrásszerűen megnövekedett, ez a hústáplálék ugyancsak megycsappant, és kevésnek bizonyult. Ily módon az ember rákényszerült arra, hogy megtanulja az állattenyésztést. Egyes vadállatokat gondjaiba vett, s vagy 10-12 ezer évvel ezelőtt sikerült házi körülmények között megtartania, sőt továbbszaporítania. Mai ismereteink szerint a juh, a kecske és a kutya vetekedett az első háziállat címéért.
![](http://www.hatterkepek.hu/hatterkepek/images300/www/gleam/20050217_185048/farkas_19.jpg)
Természetesen nem minden egyes befogott vadállat volt alkalmas a háziasításra, mégha fiatalon is került az emberhez. Az engedetlenségre hajlamos példányok bizonyára nem szaporodtak olyan könnyen, mint a nyugodt, alkalmazkodóképesek. Ez a "kiválasztodás" tehát az örökletes tulajdonságot feltételezte, hogy az állat alkalmazkodó legyen. A vadállatok utódainak csupán a töredék része jut el az ivarérettségig, vagyis a szaporodási képesség stádiumáig. A természetes környezet olyan kiválasztódás irányába hat, amely a túlélő utódok egységes megjelenését (fenopítusát) eredményezi. Az emberi háztartás megváltozott körülményei között viszont elképzelhető, hogy megmarad a fiatal állománynak egy további, a természetes körülmények között minden bizonnyal már eleve “halálra itélt” része is.
![](http://www.hatterkepek.hu/hatterkepek/images300/www/gleam/20050217_185048/farkas_21.jpg)
Tegyük fel, hogy a jó szemű tenyésztőnek mintegy szemet szúr egy-egy “vadhajtás” az újszülőttek között. Ezeket aztán, valamilyen megmagyarázhatatlan kíváncsiságból, különleges figyelemmel kezeli, s nagy gondal igyekszik fölnevelni. (Természetes viszonyok között persze nem lenne lehetősége felismerni az ilyen egyedeket, minthogy ott ezek a fiatalok már igen korán kiselejteződnének.) Így aztán a természetes kiválasztódás helyett hatni kezd a mesterséges is. Mindezek következtében a háziállatok az ősi fajokhoz képest rendkívüli módon megváltozhatnak, sokféleségük növekszik, s az ősöktől való különbség gyakran akkora lehet, hogy az eredeti faj szinte felismerhetetlen az eltérő egyedben. Különösen érvényes ez a kutyára. Ezért aztán nem is meglepő, hogy a származása körül sokáig heves vita folyt. A kutatók a ragadozókon belül a kutyafélékhez, azon belül is a Cantis nemhez sorolták, ez volt köztük az egyetlen egyetértési pont. De hát milyen fajból származnak a kutyák tulajdonképpen?! Az erre adott válaszok időről időre változtak.
![](http://www.hatterkepek.hu/hatterkepek/images300/Allatok/Farkasok/Farkasok011.jpg)
| |